O kolekcji

Nazywam się Agnieszka Owczarzak. Kolekcjonuje bilety od 7 roku życia, czyli przeszło 18 lat!

Jak to się zaczęło?

Pamiętam ten dzień, jakby to było wczoraj. Pewnego upalnego dnia 2000 r. siedziałyśmy z kuzynką na schodach znużone zbieraniem karteczek, na które wtedy był ogromny szał. Chciałyśmy zacząć zbierać coś innego, coś ogólnodostępnego i padło właśnie na bilety. Kuzynka bardzo szybko zapomniała o naszym planie, ja nie!

Początki kolekcji

Moje pierwsze zbiory wklejałam do małego zeszytu A6. Pierwsze bilety wygrzebałam z maminej szafki, kolejne dostałam od znajomych i zebrałam na trawnikach – tak trafiły do mnie moje pierwsze okazy z zagranicy.

Na początku zbierałam wszystkie bilety, które wpadły w moje ręce – nie tylko te komunikacyjne. W mojej kolekcji były bilety kolejowe, lotnicze, cyrkowe, SKM, zagraniczne oraz bilety na różne wydarzenia kulturowe. Mały zeszyt A6 zmienił się na większy, ten na klaser aż finalnie moja kolekcja trafiła do albumów na folię magnetyczną.

Mimo chęci zebrania ich wszystkich, zamknęłam się w jeden specjalizacji i zbieram tylko bilety komunikacji miejskiej z Polski. Moje pierwsze zebrane bilety już dawno trafiły w ręce innych kolekcjonerów i mam nadzieję cieszą ich podobnie, jak mnie każdy nowy okaz w kolekcji.

Kolekcja w liczbach

Od 2000 roku dużo się zmieniło. Moja kolekcja mieści się teraz w 8 klaserach, nie licząc stosu kartonów z dubletami, biletami kolejowymi, SKM, cyrkowymi i zagranicznymi. Nie umieszczam ich w mojej kolekcji, ale nadal nie mogę oprzeć się żadnemu z nich. Bilety spoza obszaru mojego zainteresowania trafiają najczęściej w ręce innych bileterów w trakcie wymiany.

Stan mojej kolekcji na maj 2019 to 4210 biletów ze 148 miast Polski. W niektórych z tych miast już dawno nie ma komunikacji miejskiej, bilety są darmowe lub drukowane w formie paragonów.