587 biletów od Łukasza!


Aktualności / sobota, 22 lutego, 2020

Przed weekendem dotarła do mnie spora przesyłka od Łukasza z Wejherowa! 587 biletów z 10 miast oraz SKM.

O Łukaszu już wspominałam w zakładce kontakt do innych bileterów, gdzie możecie znaleźć namiary na kolekcjonerów zainteresowanych wymianą. Chętnie dopiszę do listy kolejne osoby – zainteresowanych proszę o informację.

Łukasz wymienia się na ogół osobiście, a dla mnie zrobił wyjątek, więc tym bardziej bardzo dziękuję! Kolekcjoner może pochwalić się ogromną ilością biletów SKM. Jeśli chcecie uzupełnić kolekcję, polecam Łukasza!

Do kolekcji dołączyło aż 466 biletów SKM! Na razie rozdzieliłam je jedynie na lata, co widzicie na zdjęciu. Niedługo porównam je z cennikami, które znalazłam na stronie SKM. Mój cennik z oznaczonymi biletami w kolekcji znajdziecie tu.

Mam również 8 dokładkowych biletów z Wejherowa. Na zdjęciu widzicie ich już nieco mniej, ponieważ kilka pojechało do innego kolekcjonera.

Wpadło do mnie również 6 biletów z Stargardu Gdańskiego. Pamiętacie historię o Stargardzie i Starogardzie z poprzedniego wpisu?

Im więcej biletów mam przed sobą, tym więcej szczegółów mogę na nich dostrzec. Spójrzcie na powyższe zdjęcie i spróbujcie odnaleźć różnice!

 • pierwsza para to bilet za 1,10 zł i 2,20 zł. Choć różnią się kolorem, to ich nominały wskazują na to, że są to bilety: ulgowy i pełnopłatny. Spójrzcie również na hologram drukarni Graf,
 • kolejna para to bilety za 1,20 zł i 2,40 zł. Oba mają podpis w prawym dolnym rogu – HOLOGRAF oraz holograf z tym samym napisem,
 • ostatnia para to bilet za 1,40 zł i 2,80 zł. Holograf z poziomymi paskami.

Muszę przyznać, że niektórych z biletów wcześniej nie widziałam i nie miałam w kolekcji. Wzory gdańskich biletów od wielu lat cieszą oko wizerunkami autobusów i tramwajów. Bilety są pełne szczegółów. W tle możecie zobaczyć chociażby Fontannę Neptuna, którą obejrzycie na Długim Targu w Gdańsku czy Pomnik Obrońców Wybrzeża mieszczący się na półwyspie Westerplatte, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Biletów z Gdańska otrzymałam aż 22 sztuki, a ponad to:

 • 36 biletów z Gdyni,
 • 6 biletów z Lęborka,
 • 8 biletów z Koszalina,
 • 1 bilet z Słupska,
 • 11 biletów z Siedlec,
 •  3 bilety z Malborka,
 • 20 biletów z Tczewa.

Za wszystkie bilety serdecznie dziękuję i obiecuję szybko je pokatalogować, aby mogły cieszyć oko w klaserach

4 Replies to “587 biletów od Łukasza!”

 1. Ze Starogardem Gd. troszkę pomieszałaś.
  – “Spójrzcie również na hologram – widnieje na nim nadruk drukarni Gryf”
  Taka tam mała literówka powinno być drukarni Graf.
  – “kolejna para to bilety za 1,20 zł i 2,40 zł. Oba mają podpis w prawym dolnym rogu – HOLOGRAF oraz holograf z tym samym napisem”
  No nie do końca.
  Podpis HOLOGRAF zgadza się, ale hologram już nie.
  Na bilecie za 1,20 zł widnieje hologram GRAF, ciekawostką jest to, że właśnie widnieje w prawym dolnym rogu napis HOLOGRAF. Drukarnia HOLOGRAF została wchłonięta przez drukarnię GRAF ART. Prawdopodobnie ta partia biletów powstała jako jedna z pierwszych zaraz po przejęciu. Czysto teoretycznie tego podpisu nie powinno tam być.

 2. Panie Macieju, dokładnie przyjrzałam się biletom z podpisem HOLOGRAF i dopiero teraz zauważyłam różnice na hologramie. Na bilecie za 2.40 zł na hologramie jest napis HOLOGRAF, natomiast na tym za 1.20 zł – GRAF ART DRUKARNIA. Ciekawa jestem czy bilety za 2.40 zł występują też z GRAFem a za 1.20 zł z HOLOGRAMEM

  1. Powiem tak.
   Najprawdopodobniej biletów za 2,40 zł z GRAFem nie było, ale w 100% nie jestem pewny.
   Natomiast bilet za 1,20 zł z HOLOGRAFU “fale” był na 100%.
   Wszystkie nominały obowiązujące do 31.12.2019 r. miały jeszcze hologram HOLOGRAF “równoległoboki”
   Dodatkowo występowały dwie odmiany biletów obowiązujących do 31.12.2019 r. wydrukowanych w drukarni GRAF z ich hologramem. Jedne posiadały podpis HOLOGRAF a drugie już nie.
   Jeszcze mogę wspomnieć o tym, że na biletach obowiązujących od 1.01.2020 r. zdążyły się już pojawić dwa różne hologramy PASKI i GENUINE ORIGINAL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.