Historia o MZK i ZEC Starachowice


Aktualności / czwartek, 5 marca, 2020

Co wspólnego ma Miejski Zakład Komunikacji w Starachowicach z Zakładem Energetyki Cieplnej? Od roku 2018 naprawdę wiele.

Dawno do mojej kolekcji nie wpadły nowe bilety ze Starachowic, a zmieniło się naprawdę wiele. Poprzednie wzory biletów nie były zbyt skomplikowane, zresztą zobaczcie sami. Białe tło, prosty hologram i zielona tęcza nad logo MZK Starachowice. Czy to wzór na miarę 2020 roku?

16 października 2018 roku Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. przejął Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. i właśnie dlatego na najnowszych wzorach biletów możecie zobaczyć logo ZEC a nie, jak to było wcześniej MZK.

Skąd ta zmiana?

Zmiany spowodowane były trudną sytuacją finansową MZK oraz potrzebą zmniejszenia kosztów funkcjonowania komunikacji przez zmniejszenie liczby stanowisk administracyjnych, które w Starachowicach się dublowały. Prezydent Starachowic Marek Materek wspominał również o tym, że zmiana wpłynęła także na uzyskanie naprawdę sporej kwoty dotacji unijnej w 2018 roku na modernizację placów przy dworcach Starachowice Dolne i Starachowice Wschodnie oraz zakup nowych autobusów. Jak widać, zmiany tylko na lepsze!

Wzór biletów komunikacji miejskiej w Starachowicach wprowadzony w 2018 roku jest naprawdę ciekawy. Bilety są barwne, a ikony po lewej stronie jasno wskazują, kto może z nich korzystać (ikona ucznia czy bagażu). Bilety nawiązują do charakterystycznych miejsc w Starachowicach. Na bilecie za 1,25 zł i 2,00 zł zobaczycie legendarne ciężarówki Star, na bilecie za 2,50 zł widnieje Muzeum Przyrody i Techniki, natomiast na tym za 4,00 zł mieszkańcy na pewno rozpoznają Zalew Piachy.

Podwyżka cen biletów w Starachowicach

Podwyżka cen w Starachowicach miała miejsce ponad miesiąc temu, a dokładnie 1 lutego 2020 roku. Niestety na razie nie mogę pochwalić się najnowszymi wzorami, ale postaram się zdobyć je jak najszybciej.

Mam nadzieję, że pomożecie! Bilety z poprzedniego wzoru uzyskałam dzięki wymianie z Panem Kamilem, za co serdecznie dziękuje!

Z mojego rodzinnego miasta do Starachowic mam ponad 500 km, a więc niemal osiem godzin jazdy lub 108 godzin marszu. Nic więc dziwnego, że jeszcze nie udało mi się odwiedzić tego niewielkiego, słynącego z Przedsiębiorstwa Topienia Bazaltu miasta. W mojej kolekcji nie ma też zbyt wielu biletów ze Starachowic. Podejrzewam, że przed wzorem z 19 grudnia 2019 r. w Starachowicach obowiązywały inne bilety z logo ZEC.

Macie może informacje na ten temat? A może macie takie bilety w swojej kolekcji? Czekam na Wasze komentarze!

2 Replies to “Historia o MZK i ZEC Starachowice”

  1. W ZEC funkcjonowały 4 wzory biletów, te które masz na zdjęciu + 2 karnety i potwierdzona 1 przebitka z 1,25 zł na 2,50 zł. Dodatkowo karnety były z 2 rodzajami hologramu (GRAF i GENUINE ORGINAL).
    Inną sprawą jest to, że można było wykorzystywać do końca września wszelkie bilety z logo MZK Starachowice.
    Od 1.02 nastąpiła podwyżka cen na razie wszystko jest przebijane ze starych nominałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.