Takich biletów w kolekcji jeszcze nie miałam!


Aktualności / poniedziałek, 30 marca, 2020

W poprzednim wpisie pokazywałem Wam nowości z wymiany z Panem Krzysztofem. Dziś czas na część drugą!

Ta wymiana była o wiele mniejsza, ale do mojej kolekcji wpadło 30 naprawdę pięknych biletów 🙂 Pierwsze z nich – bilety z Augustowa obowiązujące dwadzieścia lat temu, bardzo mi się spodobały i przyznam, że nakłoniły mnie do zwiedzenia tego miasta. Do przejechania mam trzy województwa i około 650 kilometrów, czyli jakieś 19,5 godziny jazdy PKP z 5 przesiadkami 🙂 Ale nic mnie nie powstrzyma przed zwiedzeniem Augustowa.

Augustów zachwycił mnie przede wszystkim pięknem przyrody – licznych jezior i lasów (wody stanowią aż 26 %,  a lasy 35 % powierzchni miasta). Miasto leży na terenie Zielonych Płuc Polski, na Obszarze Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”. W granicach Augustowa znajduje się florystyczny rezerwat przyrody Brzozowy Gaj (na wyspie Jeziora Studzienicznego), a także część rezerwatu przyrody Stara Ruda (przy wschodniej granicy miasta z gminą Płaska). Nazwany jest miastem między jeziorami, a dokładniej między jeziorami: Białe, Necko, Sajno i Studzieniczna.

Ponadto ok. 30 kilometrów do Augustowa można zobaczyć przepiękne Jezioro Wigry oraz zwiedzić Wigierski Park Narodowy, a jadąc około 35 kilometrów w kierunku Łomży – Biebrzański Park Narodowy. Położenie miasta sprzyja również odwiedzinom naszych wschodnich sąsiadów. Mieszkańcy Augustowa do granicy z Litwą mają 37 km, a z Białorusią tylko 35 km. Będąc w województwie podlaskim na pewnie zwiedzę również Suwałki i polskie Ateny 🙂

Myślałam, że w Lęborku obowiązywały tylko niebieskie i zielone bilety, bo tylko takie miałam w kolekcji. To również pierwsze bilety z Lęborka z takim numeratorem.

Bilety z Łodzi zawsze mnie cieszą, a szczególnie jeśli są to bilety sprzed dwudziestu pięciu lat. Jak liczyłam ostatnio, w mojej kolekcji były aż 320 bilety z Łodzi (nie licząc biletów miesięcznych). Czas na zaktualizowanie tej liczby!

Bardzo lubię tak intrygujące bilety, jak te powyżej. Zazwyczaj decyduje się na takie wzory, bo lubię uzupełniać kolekcję o ciekawostki. Powyżej widzicie bilety Przedsiębiorstwa Spedycyjno-Transportowego TRANSGÓR Kaczyce (wieś sołecka w województwie śląskim) – bilety prywatnej linii łączącej Kaczyce z położonym 10 kilometrów dalej Cieszynem.

Wymiana podsumowana, czas na ułożenie biletów w klaserach. Oby wystarczyło mi na nie miejsca 🙂 Nie macie przypadkiem na sprzedaż klaserów filatelistycznych?

Oprócz nowości mogę pochwalić się biletami, które już od dawna są w mojej kolekcji, ponieważ na moją stronę trafiły 543 bilety z 12 miast Polski.

Cieszę się niezmiernie, ze w końcu mogę pokazać Wam:

Te i wszystkie inne bilety w kolekcji znajdziecie tu. Zapraszam do oglądania i dajcie znać czy takie bilety były w Waszych rękach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.